Maltańczyk to jedna z najstarszych znanych ras psów. Od wieków stanowi jedną z ulubionych ras kanapowych. Jakim obowiązkom musi sprostać właściciel maltańczyka? Opiekun psa tej rasy musi liczyć się z wygospodarowaniem czasu i środków finansowych na pielęgnację oraz zadbanie o zdrowie pupila. Podstawowym obowiązkiem właściciela jest dbanie o gęste futro okrywowe maltana. Musi być ono codziennie szczotkowane i rozczesywane, by nie tworzyły się na nim kołtuny.

koty, rasy kotów, atlas kotów, zwierzęta domowe, zwierzaki, kociaki
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Ponadto proste włosy maltańczyka mają tendencję do przesuszania się, dlatego należy rozprowadzać na sierści wodę z odżywką, by odpowiednio nawilżyć futro naszego pupila. Śnieżnobiałe włosy wymagają także częstych kąpieli, najlepiej raz na 2-3 tygodnie. W tym celu warto zastosować specjalny szampon wybielający, oparty na naturalnych składnikach, np. z dodatkiem olejku norkowego. Jedwabista sierść maltańczyka dość szybko rośnie, przez co często zakrywa mu oczy, utrudnia poruszanie się i przyczynia się do przegrzania organizmu. Dlatego właściciel powinien dbać o regularne wizyty u psiego fryzjera.

Jeśli chodzi o zdrowie maltańczyka, nie wymaga on jakiejś szczególnej profilaktyki, gdyż rasa ta zwykle nie boryka się z poważniejszymi chorobami. Ma jednak tendencje do kilku dolegliwości, którym opiekun psa powinien zapobiegać. Maltany mają tendencję do problemów z uzębieniem. Często borykają się z kamieniem nazębnym i infekcjami, co może prowadzić do wypadania zębów. By temu zapobiec, właściciel maltańczyka musi kilka razy w tygodniu szczotkować zęby pupila za pomocą małej, miękkiej szczoteczki do zębów i specjalnej pasy przeznaczonej dla psów.

psy, rasy psów, szczeniaki, zwierzęta domowe, zwierzaki, atlas psów, świat psów
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Jako opiekunowie tej rasy zobowiązani jesteśmy także zobowiązani do zadbania o oczy naszego psiaka. Maltany często cierpią bowiem na wycieki z oczu. Możemy jednak zmniejszyć ryzyko ich występowania poprzez codzienne oczyszczanie okolic oczu za pomocą wacika nasączonego wodą. W przypadku wystąpienia łzawienia podajemy łagodzące krople do oczu, a jeśli objawy nie ustąpią, konieczna będzie wizyta u weterynarza. Maltańczyk potrzebuje właściciela, który będzie w stanie poświęcić mu sporo czasu i uwagi. Zadbanie o wygląd i zdrowie naszego pupila zapewni mu jednak szczęśliwe życie u boku ukochanego opiekuna.